TUTO

Príbeh TUTO stojí na priateľstve a spolupráci , zakladateliek Mirky a Alenky.

Poznajú sa od strednej školy, a za tie roky všeličo spolu zažili. Spája ich akčný duch a taký ten “slniečkársky” pocit, že veci treba robiť tak, aby boli “dobré”, aby z nich malo prospech čo najviac ľudí okolo nás. Planétu a ľudstvo už síce nezachraňujeme, ale snažis sa konať lokálne a myslieť globálne!

A taký je aj projekt TUTO.  Spolupracujú s múdrymi a skúsenými ženami, ktoré pre nich nielen po domácky šijú ekologické vrecúška, ale do každého ako bonus vkladajú aj kus svojho šarišského príbehu.

Prednedávnom  sa obe pustili do minimalizácie odpadového plastu vo svojich domácnostiach. Všetko pre domácnosť bolo treba pretriediť a vyberať s rozumom a ohľadom na dopad na prírodu, inak by pri tých množstvách plienok a nákupoch seba aj svoje rodiny utopili v mori plastov ešte pred nástupom  ratolestí do škôlky.

Výrobu sieťovky spustila po domácky Mirka v Bratislave: prvé, sivé eko vrecko na potraviny ušila zo starej záclony, keď kúpila šijací stroj Singer. Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť mikroténových sáčkov sa rozhodli rozšíriť medzi ľudí – a tak vznikli TUTO eko sáčky!

TUTO eko sáčky už dávno nevznikajú zo starých záclon, Mirka a Alenka už na ne nie sú samé ( práca krajčírky nieje jednoduchá!);  z certifikovaného, farebného materiálu ich s nimi šijú krajčírky dôchodkyne z východného Slovenska.

 

Životné prostredie je veľmi dôležité ale nám záleží aj na tom, KTO pre nich robí veci.   Pôvodne sme chceli dať prácu krajčírky ženám na úteku, no úradné požiadavky nás hneď na začiatku odradili.

Nakoniec im došlo, že aj tak šiť najlepšie vedeli naše starké.

Okolo Prešova je silná tradícia šitia, desaťročia tam boli Odevné závody kapitána Nálepku, v ktorých pracovali šikovné krajčírky. Ich ručná práca, handmade výroba je nádherná a Alenke sa podarilo niekoľko ich nájsť, a tak sa začali šiť TUTO ekologické sáčky.

Zamestnávajú krajčírky na dôchodku, s každou jednou krajčírkou majú osobný vzťah.  Pravidelne im do ich domov nosia látky a materiál, a odvážajú krásne TUTO ekosáčky.

Položiek: 1

Nastaviť zostupne

Položiek: 1

Nastaviť zostupne