Sobi.eco

Za značkou sobi.eco stoja mladí, šikovní ľudia zo Slovenska.

Myšlienka potreby poukázania na možnosti využitia odpadu a etickej výroby vznikla popri charitatívnych zbierkach oblečenia, kde končí mnoho nepotrebného šatsva, ktoré je však často už nenositeľné, prípadne je ho toľko, že ho už nie je komu darovať. Nákup odevov sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života  a celosvetovo nakúpime 80 miliárd kusov oblečenia za rok, čo predstavuje o 400% oblečenia viac, ako pred 20 rokmi.

Vďaka technologickému pokroku je spotreba odevov jednoduchšia a rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Avšak mnohí z nás bojujú s tým, čo robiť s opotrebovaným oblečením, nakoľko priemerná životnosť jedného kusu oblečenia je iba okolo troch rokov. Nechcené odevy často posunieme priateľom či rodine. Môžeme ich darovať charitám, mimovládnym organizáciám, či vrátiť predajcovi v rámci jeho programu spätného odberu. Avšak iba 0,1% takto darovaných alebo vrátených odevov podstúpi recykláciu a vyrobia sa z nich nové vlákna.

Väčšina týchto odevov žiaľ končí na skládkach, ktoré znečisťujú životné prostredie. Pričom až 95% všetkých odpadových textílií môže byť znovu recyklovaných. Módny priemysel je pritom druhý najšpinavším priemyslom na svete a často sa spája s neetickým a nehumánnym prístupom k zamestnancom vo výrobe.

Rozhodli sa sa túto skutočnosť zmeniť, aspoň tak, ako vieme, tam, kde môžeme. Začali  dizajnovať obaly z recyklovaných textílií a hľadali vhodné spôsoby na jeho kombináciu a využitie. Po mnohých mesiacoch premýšľania a hľadania najlepších riešení  prišli s ich prvým prototypom vyrobeným zo 100% recyklovaného textilného odpadu.

Nechceli však zadať výrobu niekam do Ázie, ale podporiť sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí na Slovensku. Rozhodli  sa teda umiestniť ich výrobu do chránených dielní, sociálnych podnikov či dielní, ktoré poskytujú prácu v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Aktuálne spolupracujemú s dvomi dielňami.

V roku 2017 ich vybrali na podujatí UNLEASH Laboratory v Dánsku ako jeden zo 197 najlepších projektov zo sveta zameraných na udržateľné riešenia. O niečo neskôr, v decembri 2017, vyhrali súťaž OpenMaker a mohli začať rozvíjať našu myšlienku naplno. Vďaka úvodnému grantu zo súťaže dokázali vyvinúť prvé dva produkty z recyklovaných textílií v kombinácii s recyklovanými plastmi.

Svojou činnosťou chcú prispieť aj k zvyšovaniu povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe, a našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje.

 

Položiek: 2

Nastaviť zostupne

Položiek: 2

Nastaviť zostupne